Přehled akcí konaných ve spolupráci Šmidingerovy knihovny a ZO 20/01 ČSOP Strakonice.

rok 2010 - přednášky

2010 V letošním roce uplyne 30 let od založení organizace Český svaz ochránců přírody v našem městě, na gymnáziu, v Blatné a v jiných místech strakonického okresu. Uplynulá léta spojená se spoustou práce ve prospěch zeleně a ochrany přírody vůbec si chceme připomenout v únoru na slavnostní výroční schůzi spojené s promítáním oskenovaných fotografií apod. Prosíme všechny, kdo by nějaké takové materiály mohl zapůjčit, aby je donesl do knihovny Za Parkem nebo se ozval na hrdlickova@knih-st.cz, skalickaZ@seznam.cz , 383 323 021 nebo 725871104
15.12.2010 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé ve středu 15.12. na přednášku Kuna - dokonalý lovec lesů i měst. Přijede pan Tomáš Pollak s živou kunou skalní, o kterou se stará v horažďovické záchranné stanici. Bude vyprávět o jejím životě v přirozeném prostředí i o podmínkách chovu v zajetí. Koná se od 17 hod. v promítacím sále strakonického gymnázia.
24.11.2010 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé ve středu 24.11. na přednášku s promítáním Přírodní zahrada je hra. Přednáší p. Alena Šimáčková. Koná se od 17 hod. v promítacím sále strakonického gymnázia.
05.10.2010 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé v úterý 5.10. na přednášku s promítáním Země k zamyšlení – o soužití lidí a přírody v českých vesnicích rumunského Banátu. Přednáší František Langmajer. Koná se od 17 hod. v promítacím sále strakonického gymnázia.
10.09.2010 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé v pátek 10.9. na Večer netopýrů. Sraz v 17.00 na Podskalí před Zavadilkou. Vede Tereza Březinová z České společnosti pro ochranu netopýrů. Začne se krátkým povídáním, seznámením s hendikepovanou samičkou netopýra rezavého, ukázkou netopýrovníku a rozdáváním propagačních materiálů. Potom se půjde do terénu na samotné pozorování. V případě deště bude náhradní program pod střechou (např. ukázka hledání jedince označeného vysílačkou pomocí telemetrie).
19.05.2010 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé ve středu 19.5. na přednášku Ing. Miroslava Šobra Podkarpatskou Rusí za Nikolou Šuhajem (s promítáním). Koná se od 17 hod. v promítacím sále strakonického gymnázia.
28.04.2010 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé ve středu 28.4. na přednášku s promítáním Poznej a chraň! (z činnosti ochranářů na Strakonicku v letech 1980 – 2010). Koná se od 17 hod. v promítacím sále strakonického gymnázia.
05.03.2010 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé v pátek 5.3. na přednášku s promítáním Středověká zahrada - co o ní víme? Přednáší Ing. arch. Mgr. Jiří Kupka, Ph.D. Koná se od 17 hod. v promítacím sále strakonického gymnázia.
05.02.2010 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé v pátek 5.2. na přednášku s promítáním Zrod přírodně krajinářského parku. Přednáší Ing. arch. Mgr. Jiří Kupka, Ph.D. Koná se od 17 hod. v promítacím sále strakonického gymnázia.
15.01.2010 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé v pátek 15.1. na přednášku s promítáním Přehled současných trendů v tvorbě parků a zahrad. Přednáší Ing. arch. Mgr. Jiří Kupka, Ph.D. Koná se od 17 hod. v promítacím sále strakonického gymnázia.

rok 2010 - ostatní akce

Prosinec Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou od 1.12.2010 na zimní výstavu větviček v půjčovně pro děti a dospělé na pobočce Za Parkem (Husova 380). Při určování dřevin podle pupenů a borky je možno si nechat poradit a navíc si půjčit domů nejen příslušnou literaturu, ale i sadu označených větviček. Otevírací doba na pobočce: PO a ČT 13 - 18, ST 8 - 12.
Září/Říjen Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou na průběžně obměňovanou výstavku podzimních květin, na výstavku příspěvků akcí Nejmilejší knihy a Burza námětů na cestování na pobočce ŠK Za Parkem. Otevřeno: PO a ČT 13 - 18, ST 8 - 12 hod.
Červen/Květen Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou na průběžně obměňovanou výstavku jarních květin, výstavku Ohlédnutí za anketou Kniha mého srdce (ukázky z knih, počty hlasů u nominovaných titulů umístěných v první stovce i u ostatních, náměty na četbu získané v akci Nejmilejší knihy atd.) a na každoroční Burzu námětů na cestování na pobočce ŠK Za Parkem. Otevřeno: PO a ČT 13 - 18, ST 8 - 12 hod.
Květen Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou na výstavku Ohlédnutí za anketou Kniha mého srdce (ukázky z knih, počty hlasů u nominovaných titulů umístěných v první stovce i u ostatních, náměty na četbu získané v akci Nejmilejší knihy atd.) na pobočce ŠK Za Parkem.
Duben/Květen Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou na průběžně obměňovanou výstavku jarních květin. Při jejich poznávání si můžete vypůjčit příslušnou literaturu nebo si i nechat poradit.
Březen/Duben Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou od středy 10.3.2010 na výstavku dalších fotografií p. Zdeňka Kozla v prostorách půjčovny pro děti a dospělé na pobočce Za Parkem na téma Koně.
08.03.2010 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé do pondělí 8.3.2010 na výstavku dalších fotografií p. Zdeňka Kozla v prostorách půjčovny pro děti a dospělé na pobočce Za Parkem na téma Zimní motivy.
13.02.2010 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé v sobotu 13.2. do budovy gymnázia, kde v rámci oslavy 90. výročí školy se uskuteční i prezentace materiálů vztahujících se k 30. výročí ZO ČSOP a v odpoledních hodinách také setkání studentů a dalších ochranářů, kteří mají vztah ke gymnaziální organizaci ČSOP.
12.02.2010 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé v pátek 12.2. na veřejnou výroční členskou schůzi strakonické ZO ČSOP připomínající 30. výročí založení organizace Český svaz ochránců přírody v našem městě, dále na gymnáziu, v Blatné a v jiných místech strakonického okresu (s vyprávěním pamětníků, promítáním fotografií apod.). Koná se od 17.30 hod. v prostorách půjčovny na pobočce ŠK Za Parkem (Husova č. 380).
Listopad 2010 - Tvořivý podvečer Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé v pondělí 22.11. mezi 17-19 hod. na Tvořivý podvečer s p. Fr. Langmajerem v prostorách pobočky ŠK v Husově ul. č. 380. Vyzkoušíme si dlabání misek apod. Dřevo, dláta, paličky, svorky a skelný papír budou k dispozici na místě, ale hodilo by se si s sebou přinést i vlastní. Děti si pod dozorem rodičů mohou tuto techniku vyzkoušet také a kromě toho pro ně budou připraveny kudrnaté hoblinky na zhotovování ozdob.
Říjen 2010 - Tvořivý podvečer Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé v pondělí 18.10. mezi 17. - 19. hod. na Tvořivý podvečer s vyráběním květin na věnce a jiné dekorace. Vede p. Alena Šimáčková. Koná se v prostorách pobočky ŠK v Husově ul. č. 380. Některé potřeby budou připraveny na místě (např. krepový a hedvábný papír, Twistart, textil, barvy, drát, karton, špejle, větvičky, nůžky, lepidlo), ale bylo by dobře si s sebou přinést i další podle vlastního uvážení.
Září 2010 - Tvořivý podvečer Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé v pondělí 13.9. mezi 17. - 19. hod. na Tvořivý podvečer Babí léto plné květin a motýlků. Vede p. Alena Šimáčková. Koná se v prostorách pobočky ŠK v Husově ul. č. 380. Některé potřeby k vyrábění dekorací budou k dispozici na místě (papír, tempery, karton, drát, korálky, látky ze starých punčoch, gáza, stuhy, jehly a nitě), ale bylo by dobře si s sebou přinést i další podle vlastního vkusu.
Květen 2010 - Tvořivý podvečer Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé v pondělí 3.5. mezi 17.00 a 19.00 na Tvořivý podvečer s pí Zdeňkou Hokrovou – drátování závěsných ozdob. Přineste si s sebou malé skleněné korálky, případně štípačky a drátky (silné + slabé). Další drátky budou k dispozici v knihovně. Koná se v prostorách pobočky ŠK Za Parkem (Husova 380).
Březen 2010 - Tvořivý podvečer Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé v pondělí 15.3. mezi 17. - 19. hod. na Tvořivý podvečer s p. Dagmar Paterovou. Koná se v prostorách pobočky ŠK v Husově ul. č. 380. Budou se zdobit kraslice včelím voskem upraveným pomocí olejových barev, případně voskovek. Potřeby budou k dispozici na místě, ale bylo by potřeba přinést si s sebou tužku se špendlíkem a pokud možno i starou lžíci. Vyfouknuté skořápky si předem obarvěte nebo vyberte tmavší hnědá vejce.
Únor 2010 - Tvořivý podvečer Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé v pondělí 8.2. mezi 17. - 19. hod. na Tvořivý podvečer s p. V. Darebnou na téma Hrátky s ovocem a zeleninou. Koná se v prostorách pobočky ŠK v Husově ul. č. 380. Budou se vyrábět ozdobné (a přitom jedlé) dárky z různých plodin. Potřeby a materiál budou k dispozici na místě, ale bylo by dobře přinést si s sebou i vlastní krátký nožík a dále např. pomeranče, jablka, rajčata, banány, grepy, mrkev, černé nebo bílé ředkve, ředkvičky, okurky, pórek apod.
Leden/Únor 2010 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé od 4.1.2010 do čtvrtka 25.02.2010 na zimní výstavu větviček v půjčovně pro děti a dospělé na pobočce Za Parkem (Husova 380). Při určování dřevin podle pupenů a borky je možno si nechat poradit a navíc si půjčit domů nejen příslušnou literaturu, ale i sadu označených větviček. Otevírací doba na pobočce: PO a ČT 13 - 18, ST 8 - 12. více
Leden 2010 - Tvořivý podvečer Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé v pondělí 18.1. mezi 17. - 19. hod. na Tvořivý podvečer s na téma Kouzla s voskovkami (enkaustika s dokreslováním). Koná se v prostorách pobočky ŠK v Husově ul. č. 380. Budou se vyrábět obrázky, přání, taštičky, ozdobný papír... Materiál (voskovky, křídový papír) bude k dispozici na místě, ale bylo by dobře přinést si s sebou i vlastní, např. hladké papíry ze starých nástěnných kalendářů.
Prosinec 2010 - MOP Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé na páteční schůzky s MOPíky a jejich maminkami nebo třeba babičkami. Přijít může každý, i bez dítěte, kdo má rád přírodu a chce ji lépe znát. 3.12. a 17.12. (v sudé týdny) bude sraz v 16.00 u altánu v parku, 10.12. v 16.00. před hradem u CIAO Budeme chodit ven, ale i vyrábět dárky a ozdoby, povídat si o starých zvycích a o zimní přírodě. 3.12. na zahradě u Taschnerů uvidíme velký hvězdářský dalekohled, a jestli bude jasno, tak i hvězdy. Také si vyzkoušíme různé obměny „tkaní“ z papírových proužků. 10.12. se na chvíli podíváme i na adventní trh do sokolovny, 17.12. ozdobíme stromek u krmítka v parčíku u nemocnice a dáme si dárečky. trh.
Listopad 2010 - MOP Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé na páteční setkání s dětmi předškolního a školního věku, jejich rodiči i dalšími účastníky, kteří se chtějí dovědět zajímavosti z přírody. Přijít může každý, i bez dítěte, protože dospělí si při schůzkách vytvoří vlastní skupinku. 5.11. a 19.11. (v sudé týdny) bude sraz v 16.00 u altánu v parku, 12.11. a 26.11. v 16.00. před hradem u kanceláře CIAO. Při první schůzce budeme mikroskopovat, při druhé (12.11.) půjdeme na hřbitov zapalovat svíčky na opuštěných hrobech, v dalších dvou týdnech budeme společně vyrábět dárky pro charitní adventní trh.
Říjen 2010 - MOP Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé na páteční schůzky s Malými ochránci přírody. Přijít může každý, i bez dítěte, komu se to právě hodí. 1. 10. a 15. 10. (liché týdny) bude sraz v 16.00 před hradem u CIAO., 8.10. a 22. 10. v 16.00. u altánu v parku. Venku si budeme všímat hlavně podzimních plodů, v klubovně nebo v knihovně z nich uděláme zvířátka. 1.10. se navíc dozvíme, kam se stěhují naši ptačí kamarádi na zimu. 8.10. si najdeme hezké listy stromů a řekneme si, proč se barví každý jinak. 15.10. budeme pozorovat hvězdy (na obloze nebo aspoň na mapce), povídat si pověst o souhvězdí Orion a soutěžit o čokoládu. 22.10. se začneme připravovat na Dušičky, uděláme věnečky a budeme si povídat strašidelné příběhy.
Září 2010 - MOP Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé na páteční schůzky s členy kroužku Malých ochránců přírody, případně dalšími zájemci (chodit může kdokoliv, i nepravidelně). 10.9. a 24.9. (sudé týdny) bude sraz v 16.00 u altánu v parku, 17.6. (lichý týden) před hradem u CIAO. Při první schůzce (10.6.) se připojíme k akci Večer netopýrů (koná se i za deště), 17.6. si půjdeme hrát na Podskalí a také si uděláme origami-album, 24.9. se půjdeme podívat k Taschnerům se na zateplování úlů. Celý školní rok budeme chodit do přírody a seznamovat se s ní v duchu hesla Škola hrou. Můžeme jít i pod střechu a mikroskopovat, vyrábět, soutěžit…
Červen 2010 - MOP Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé na páteční schůzky s členy kroužku Malých ochránců přírody, případně dalšími zájemci (chodit může kdokoliv, i nepravidelně). 4.6. a 18.6. (sudé týdny) bude sraz v 16.00 u altánu v parku, 11.6. (lichý týden) před hradem u CIAO. Při první schůzce (4.6.) se seznámíme s chovem včel a včelařskými pomůckami na zahradě rodiny Taschnerových (koná se i za deště), při dalších schůzkách si budeme hrát a pozorovat přírodu venku nebo můžeme jít pod střechu a mikroskopovat.
Květen 2010 - MOP Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé na páteční schůzky s Malými ochránci přírody, jejich rodinnými příslušníky a dalšími zájemci (ať jsou, nebo nejsou členy MOP). 7.5. a 21.5. (sudé týdny) bude sraz v 16.00 u altánu v parku, 14.5. a 28.5. před hradem u CIAO. Chceme se podívat na různá naleziště vzácných rostlin a živočichů, hrát si a dozvídat se další zajímavosti z přírody.
Duben 2010 - MOP Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé na páteční schůzky s Malými ochránci přírody předškolního i školního věku a jejich rodinami nebo s dalšími účastníky (např. maminkami s kočárky, seniory atd.). 9.4. a 23.4. (sudé týdny) bude sraz v 16.00 u altánu v parku, 16.4. (lichý týden) před hradem u CIAO. Chystáme se vyčistit studánku Skleněnku, hrát kuličky a jiné pozapomenuté hry a pozorovat změny v jarní přírodě. V případě aprílového počasí můžeme být pod střechou a mikroskopovat nebo něco vyrábět (ruční papír, papírové filigrány, enkaustiku, ovečky z hoblinek apod.). Vše záleží vždy na dohodě, podle toho, jací účastníci se sejdou a do čeho budou mít chuť.
Březen 2010 - MOP Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé na páteční schůzky s MOPíky (Malými ochránci přírody) a jejich dospělým doprovodem nebo s dalšími účastníky (i bez dětí). 5.3. a 19.3. (liché týdny) bude sraz v 16.00 před hradem u CIAO, 12.3. a 26.3. v 16.00. u altánu v parku. Budeme chodit nejen do klubovny ČSOP a na pobočku ŠK Za Parkem, ale hlavně ven do předjarní přírody, blíž ji poznávat podle hesla Škola hrou. Chystáme se také vyzkoušet pomalbu na skle, zdobení kraslic, pletení pomlázek a všelijaké pokusy s vajíčky.
Únor 2010 - MOP Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé na páteční schůzky s MOP (Malými ochránci přírody) a jejich rodiči nebo s dalšími účastníky (např. maminkami s kočárky). Přijít může každý, i nepravidelně. 5.2. (lichý týden) bude sraz v 16.00 před hradem u CIAO, 12.2. a 26.2. v 16.00. u altánu v parku. Budeme dál užívat zimních radovánek a při tom číhat už i na příchod jara. Při hodně špatném počasí můžeme být na hradě v klubovně ZO ČSOP nebo na pobočce ŠK Za Parkem.
Leden 2010 - MOP Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé na páteční schůzky s MOP (Malými ochránci přírody) a jejich maminkami nebo s dalšími účastníky (např. seniory). Přijít může každý, třeba jen občas, kdo má právě chuť. 8.1. a 22.1. (v liché týdny) bude sraz v 16.00 před hradem u CIAO, 15.1. v 16.00. u altánu v parku. Budeme chodit sypat do krmítek, všímat si stop, zimní oblohy a přírody vůbec. V klubovně ČSOP nebo v knihovně můžeme mikroskopovat, hrát hry, učit se podmalbu na skle nebo něco vyrábět. Bude-li sníh, vezměte si na sraz sáňky a také mrkvičku na nos pro sněhuláka :o)

rok 2010 -  přírodovědné a vlastivědné vycházky

14.11.2010 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé v neděli 14.11. na tradiční desetikilometrovou procházku z Radomyšle do Strakonic. Trasa je stále stejná, ale příroda a témata k hovoru se mění. Tentokrát se budeme zabývat hlavně tahem ptactva, ale bude možno se ptát i na všelicos jiného. Sraz v 7.00 před nádražím ČD, v 7.09 jede vlak do stanice Radomyšl zastávka. Info
13.03.2010 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé v sobotu 13.3. na tradiční desetikilometrovou procházku z Radomyšle do Strakonic. Sraz bude v 9.00 před nádražím ČD, v 9.09 jede vlak do stanice Radomyšl zastávka. V případě změny jízdního řádu upřesnění v knihovně nebo na www.csop-strakonice.net a www.knih-st.cz. Info
16.01.2010 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé v sobotu 16.1. na tradiční desetikilometrovou procházku z Radomyšle do Strakonic. Sraz bude v 9.00 před nádražím ČD, v 9.09 jede vlak do stanice Radomyšl zastávka. V případě změny jízdního řádu upřesnění v knihovně nebo na www.csop-strakonice.net a www.knih-st.cz.

rok 2010 - zájezdy

04.12.2010 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé v sobotu 4.12. na přírodovědný výlet. Sraz je v 7.00 před nádražím. V 7.09 jede vlak do Březnice, kde se podíváme do parku a do Infocentra na prodejní vánoční výstavu šperků, keramiky a obrazů (E. a J. Ďurčových) a perníčků (B.Martinové). Ve 13.21 se přesuneme do Blatné, podíváme se např. do obory a od 16 hod. do sálu SOŠ na promítání fotografií ptactva aj. z Dunajské delty a maďarské pusty. Zpět jede vlak v 18.04.
27.11.2010 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé v sobotu 27.11. na přírodovědný výlet. Sraz v 9.00 před nádražím ČD, v 9.07 jede vlak (s přesedáním) do Písku. Půjde se do Píseckých hor (např. k živcovému lomu U Obrázku nebo jinam – podle zájmu a počasí může být trasa různě dlouhá) a na adventní trh pořádaný waldorfskou MŠ. mapka
10.10.2010 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé v neděli 10.10. na přírodovědný zájezd do Národního parku Bavorského lesa. Sraz je v 7.00 před ZŠ F.L.Č., návrat večer. Jede se do Neuschönau, kde je zdarma k vidění např. promítání v Domě Hanse Eisenmanna, botanická a geologická expozice a lesní safari s 35 druhy zvířat v oborách. Kdo bude mít zájem, může se podívat na 44 m vysokou vyhlídkovou věž a unikátní bezbariérovou stezku v korunách stromů (nejdelší na světě, ve výšce 10 – 25 m, možnost jet výtahem). Vstup (5,50 – 8,00 E) si platí každý sám. Cestou domů se pojede přes Grafenau (hist. centrum, lázeňský park, hradby aj.) se zastávkou u rokle Barnsteiner Leite. Cena: 100 -130 Kč na osobu. Podrobnější informace a přihlášky na pobočce Za Parkem v Husově ul. č. 380, tel. 383 323 021 nebo na hrdlickova@knih-st.cz. ŠK na akci přispívá z grantu AVČ. mapka
02.10.2010 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé v sobotu 2.10. na přírodovědný výlet. Sraz v 7.00 před nádražím ČD, v 7.09 jede vlak do Blatné. Odtud půjdeme do Tchořovic na akci blatenských ornitologů (od 9 hod.: veřejné kroužkování ptactva, pozorování dalekohledem aj.) a po ní jinou cestou zpět do Blatné. Lze jet i přímo z Tchořovic (v 17.13). Doporučujeme vlhku odolnou obuv a teplé oblečení. mapka
11.09.2010 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé v sobotu 11.9. na přírodovědný výlet. Sraz v 7.00 před nádražím ČD, v 7.07 jede vlak do Českých Budějovic. Pojede se městskou dopravou do Rudolfova, kde je řada historických památek a zajímavých míst, připomínajících hornickou minulost obce. Je domluvena i možnost návštěvy Eliášovy štoly (v nedalekém Úsilném), ekozahrady rodiny Kovářových a hornického muzea. Podle zájmu účastníků se rozhodne, co všechno navštívit. Lze se i rozdělit a domů jet různými spoji. mapka
07.08.2010 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé v sobotu 7.8. na přírodovědný výlet s p. F.Langmajerem. Sraz bude v 7.00 před nádražím ČD, v 7.09 jede vlak do Lipky. Odtud se půjde po pěšině podél toku k Světlohorské nádrži a dále po červené se zastávkou u Vlčího kamene na Alpskou vyhlídku pod Bukovcem. Zpět se pojede buď vlakem z Lipky (např. v 17.28), nebo táborským autobusem v 15.51 z rozcestí Šindlov. Podle zájmu by se tedy domluvila trasa dlouhá 13 - 16 km, případně i kratší nebo delší. mapka
01.08.2010 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé v neděli 1.8. na přírodovědný výlet. Sraz je v 11.05 u mapy na nádraží ČSAD. V 11.20 odjedeme zadovským autobusem do Přečína (případně do Chvalšovic). Půjde se po polních cestách do Dobrše, kde máme domluvenou návštěvu tvrze, zvonice a výstav (např. k 300. výročí místní školy - jak to vypadalo ve škole za starých časů). Zpět pojedeme autobusem z Chvalšovic v 15.19 nebo v 17.15. Délka trasy: 7 km, po dohodě ji lze změnit. Podle možností budou případně pořádány kratší přírodovědné procházky. Informace získáte prostřednictvím knihovny a na posta@csop-strakonice.net. Je možné přicházet s vlastními návrhy, kam se podívat. Vítány budou i příspěvky do tradiční Burzy námětů na cestování (poznámky z osvědčených výletů, mohou být podrobné nebo i jen stručně napsané). Odevzdávat je lze u výpůjčního pultu na pobočce v Husově ulici č. 380 nebo hodit do poštovní schránky nebo poslat mailem na hrdlickova@knih-st.cz. Otevírací doba o prázdninách viz www.knih-st.cz, tel. 383 323 021, 383 322 219. mapka
20.06.2010 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé v neděli 20.6. na přírodovědný autobusový zájezd. Předběžný plán: Skočice včetně otevřeného kostela, Poněšická obora (jinak nepřístupná), přírodní zahrada u rodiny Kovářových v Rudolfově (s výkladem), vsi s blatskou architekturou, Netolice (muzeum aj. a možnost oběda), Libějovice a další místa při cestě zpět. Zájezd vede pan Jan Vít. Sraz v 7.00 v ulici Chelčického před ZŠ F.L.Čelakovského. Cena 150 Kč. Bližší informace a přihlášky na hrdlickova@knih-st.cz, 383 323 021 nebo 607 672 974.
12.06.2010 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody v sobotu 12.6. na přírodovědný výlet na Drahonicko. Půjdeme z Drahonic přes Míchov (zachovalá bučina), Mladějovice a okolo sudoměřských rybníků s vodním ptactvem do Sudoměře nebo Ražic na vlak. V případě zájmu můžeme zajít k rybníku Řežabinci na pozorování ptactva. Předpokládaná délka trasy je 10-12 km. Sejdeme se ve 12.15 u mapy na autobusovém nádraží. Ve 12.30 jede vodňanský autobus. Zpět jede vlak ze Sudoměře v 19:21. Z Ražic v 16:40, 18:40 nebo 19:18. mapka
23.05.2010 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé v neděli 23.5. do Plzně. Není potřeba se předem přihlašovat - kdo má zájem, může přijít v 8.45 před nádraží ČD, kde je sraz. V 8.52 jede vlak. Můžeme využít slevy na společnou jízdenku. V Kopeckého sadech je výstava modelů tvorů z doby ledové, která končí na konci května a pokračuje do Ameriky. Dále hrají v Tylově divadle balet Šípková Růženka (od 14 hod.) a je taková zkušenost, že bývají ještě k sehnání lístky. Další možnosti jsou např. muzeum, Techmánie, ZOO, botanická zahrada... Každý se může zařídit tak, jak mu vyhovuje, vytvoří se skupinky podle přání. Chce-li se přidat někdo bez dětí, může. Zpět jede vlak např. v 16.03, 18.03 nebo 20.03.
09.05.2010 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé v neděli 9.5. na přírodovědný výlet. Půjdeme z Pražáku k židovském hřbitovu, pokusíme se najít místní studánku a potom se vrátíme vlakem (jede z Vodňan např. ve 14.14, 16.14 nebo v 18.14). Trasa (může být do 10 km, ale i víc nebo se může utvořit více skupin - podle zájmu) vede po nezpevněných cestách mezi rybníky. Sejdeme v 7.00 před nádražím ČD. V 7.07 jede vlak s přesedáním v Číčenicích do stanice Pražák. mapka
01.05.2010 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé v sobotu 1.5. na autobusový zájezd po chráněných územích Strakonicka. Program: Přešťovická pastvina, Sedlická obora - jinak nepřístupná, Hajany - "spící menhiry", Kocelovické pastviny, meteorolog. stanice Kocelovice, Lnáře včetně výstavy fotek z parků Blatenska a "kočičího" muzea, Kasejovice, nová hráz v Metlách, kozí farma ve Březí, Bílý Kámen, Mečichov. Zájezd vede pan Jan Vít. Sraz v 8.00 před ZŠ F.L.Čelakovského. Bližší informace a přihlášky na hrdlickova@knih-st.cz, 383 323 021 nebo 607 672 974.
18.04.2010 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé - v neděli 18.4. na přírodovědný výlet. Sraz je v 10.15 před nádražím ČD. V 10.23 jede vlak do Modlešovic. Půjde se přes sejpy do Sedlíkovic, dále okolo studánky pod Virotínem do Jinína, jedné z nejstarších obcí Strakonicka (kostel, boží muka Na žalosti), odtud do Miloňovic a Nebřehovic (selské baroko), na Velkou Kakadu a kolem dvou dalších studánek zpět do Strakonic. Předpokládaná délka trasy je 10 km, po dohodě je možno ji změnit. Půjde se po zpevněných cestách. mapka
20.03.2010 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé - v sobotu 20.3. na přírodovědný výlet. Sraz je v 7.00 před nádražím ČD. V 7.09 jede vlak do Hoštic. Půjde se do Milejovic, na Dobrou Vodu (kostelík, křížová cesta, studánka) a do Volyně (po cestě výhled do krajiny a další kapličky), odkud odjíždí vlak např. ve 14.30 nebo v 16.30. Délka trasy: kolem 10 km, po dohodě ji lze změnit. Část cesty do Dobré Vody se půjde po nefregventované silnici a od ní po polních cestách do Volyně. Nutno mít dobrou obuv. mapka
28.02.2010 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé v neděli 28.2.2010 na přírodovědný výlet. Sraz je v 9.00 před nádražím ČD. V 9.09 jede vlak do Blatné. Odtud se půjde do Paštik (barokní kostel), do Dobšic a na vlak do Závišína (jede v 13:43, 15:43 nebo 17:43). Minimální délka trasy je 10 km, po dohodě by ji šlo i změnit. mapka
23.01.2010 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé v sobotu 23.1.2010 na přírodovědný výlet. Sraz je v 6.50 před nádražím ČD. V 7.07 jede vlak do Protivína. Odtud se půjde do Myšence (turmalínová "slunce", románský kostel) a po turické značce do Klokočína (tvrz). Dále je možno jít na vlak do Skal nebo např. přes Božovice (zbytky tvrze) do Heřmaně (rodiště básníka J.Čarka a režiséra V.Kršky) apod. Minimální délka trasy je 6 km, lze prodloužit např. na 16 km. mapka