Dvojí koncertování - Mozart a rosničky

28. 4. 2012 jsme si s mužem a dcerou udělali radost a vypravili se do Písku na koncert, kam jsme byli pozváni jedním z účinkujících. Museli jsme jet autem, protože večer už zpátky nic nejede, a tak jsme Rosnička zelená - Nový rybník v Dobevi  @VHprojížděli Dobeví - obcí, kde nás dříve těšíval pohled na řadu zdravých mladých lip podél cesty, a kde dnes místo nich zůstaly otřesně zmrzačené zbytky. Stromy totiž byly "ošetřeny" takovým způsobem, že některým zůstal jen kmen a části spodních větví, některým dokonce samotný kmen uříznutý pod korunou. Někdo to asi někde viděl (protože se to bohužel děje na mnoha místech, čím dál tím víc) a bez rozmyslu napodobil. Jistě v tom nebyl záměr udělat z lip chudáky bojující o holý život, ale stalo se, protože s nově vytvořenou náhradní korunou už stromy nebudou moci své mohutné kmeny a kořeny dobře vyživovat.

Bylo nám z toho smutno, i když to byl jinak moc hezký večer vyplněný poslechem několika skladeb W. A . Mozarta. Ale po cestě zpátky nás Dobev přivítala mnohem přívětivěji - ve směru od Písku je totiž ještě před prvními domy vpravo od silnice Nový rybník, a z něj jsme slyšeli hlasy stovek rosniček. Hned jsme zastavili a vyšli na hráz. Odpoledne tam bylo ještě ticho, zato teď po setmění jsme si připadali, jako bychom slyšeli další koncert. Místním obyvatelům je ten jednotvárný zvuk možná nepříjemný, ale doufáme, že se na žáby nezlobí. I kdyby nepomysleli na to, jak moc jsou užitečné, stačí některou z nich vidět a snad každý se pousměje, jak hezkou mají barvu, velké oči, legrační tlapky a zpředu na krku obrovitý rezonanční vak, umožňující vydávat až neuvěřitelně silné zvuky.

Na to, aby mohly rosničky v rybníce koncertovat, musely nejdříve doputovat z okolí - žijí totiž obvykle na suchu a do vody se stahují po dobu rozmnožování. Na těchto cestách musí často překonávat frekventované silnice, kde jsou ve srovnání s ropuchami nebo čolky aspoň trochu ve výhodě - dokážou se pohybovat rychleji, a mají tedy větší naději, že je auta nepřejedou.  -ah-